Moeilijke tijden...Telkens als dit spook opduikt, komen verkoopafdelingen – en dus verkopers – zwaar onder druk te staan om meer en beter te presteren. Paniek sluipt nader, bij mensen en organisaties.
Maar op zich hoeft het helemaal geen probleem te zijn. Ook in moeilijke tijden zijn er altijd mensen en organisaties die floreren. En dat in dezelfde omstandigheden waarin anderen ten onder gaan. Dat kan ook voor u het geval zijn. Alles wat u moet doen, is uzelf twee belangrijke vragen stellen.
Twee vragen - Hoeveel van uw klanten geven u al hun business die je redelijkerwijze kan verwachten? - Hoeveel van uw klanten zullen u graag (en liefst spontaan) als referentie opgeven aan hun collega's?
Natuurlijk is het stellen van de vragen nog niet de oplossing. Maar het is een begin, een eerste aanzet. Een startpunt om uw strategie voor de toekomst te bepalen. Het is immers veel makkelijker om bij bestaande klanten meer omzet te realiseren. Bovendien zult u sneller een nieuwe klant maken via uw netwerk (referenties) dan via koude acquisitie.
Een gezonde strategie Een gezonde strategie richt zich op deze twee elementen. Vreemd genoeg moet u, om deze twee zaken te realiseren, maar één actie ondernemen:
► Koester uw klanten in alle omstandigheden.
Zorg dat ze zich thuis voelen bij uw organisatie. Stel ze echt op de eerste plaats (en niet alleen in slogans!). U kan denken dat dit een zaak van uw organisatie is en niet iets voor verkopers. Maar dan heeft u het mis! Als verkoper bent u meer dan het gezicht van uw organisatie.
U bent de bemiddelaar, de communicator, de informatiebron. Uw reactie op vragen, wensen, opmerkingen en klachten van klanten is allesbepalend voor de indruk die uw klant van uw organisatie heeft.
Wat wil dat zeggen? Dit wil niet zeggen dat u het steeds met de klant eens moet zijn. Dit wil wel zeggen dat u uw aanpak moet afstemmen om een consequente zorg voor uw klant te realiseren. Klanten omschrijven dit in vijf kernbegrippen:
Eerlijke en correcte informatie geven.
Verantwoordelijkheid nemen voor de missers die elke organisatie weleens begaat.
Duidelijke interesse in de klant en zijn noden, los van het eigen aanbod.
Aandacht voor alle bedrijfsgegevens van de klant.
Inzicht in de mogelijkheden van de klant.
Tip Denkt u er even rustig over na. Als u deze zaken op een correcte manier kunt invullen, zult u merken dat ook u floreert in moeilijke tijden.
Peter Stinckens werkt momenteel als algemeen directeur voor het House Of Imagination. Hij werkte als verkoper, key account manager, commercieel directeur en CEO. Als spreker en auteur is hij een vaste waarde in sales land.
Er staat geen datum bij het artikel. Is het tijdloos? Zeker want al 25 jaar wordt gesteld dat bij economische tegenwind je je zult moeten focussen op je bestaande klanten voor groei.
Maar wat als je aanbod al 100% is afgenomen door de klant? Maar wat als de klant een meerdere leveranciersbeleid heeft, je concurrent is net zo vaardig? Maar wat als de klant domweg geen cash flow meer heeft om je te betalen? Maar wat als je klant flink aan het snijden is in het eigen personeelsbestand (openlijk of verborgen)?
Dan brengt je dit artikel geen steek verder....
Reageren
Let op
Uw naam en eventueel uw website worden getoond boven uw reactie.
Vul uw emailadres in als u op de hoogte gehouden wilt worden over reacties op dit artikel.