Duurzaamheid in sales begint intern

Herman  Meijer
Herman Meijer
ORAVI 

Duurzaamheid is niet alleen bedoeld voor het verkrijgen en behouden van een beter milieu. Er bestaat ook zo iets als duurzaam management, duurzaam leerproces en een duurzaam verkoopproces.

Duurzaamheid in sales begint intern

Duurzaamheid lijkt weliswaar een modewoord, een hype om op in te spelen ofwel een teken des tijds. Als je niet duurzaam onderneemt dan hoor je er niet meer bij. Maar is die duurzaamheid eigenlijk niet van alle tijden? Is duurzaamheid eigenlijk niet synoniem aan relatiebeheer?

Klantgerichtheid, relatiebeheer, duurzaamheid
Als je een goed relatiebeheer wilt bewerkstelligen dan zul je toch op zijn minst klantgericht moeten handelen? Want als je een goed en gedegen relatiebeheer toepast dan ben je in feite bezig om duurzame relaties te creëren. Precies volgens de wetten en normen van een langdurige klantencyclus. En dat is absoluut niets nieuws. Klantgerichtheid, relatiebeheer en duurzaamheid hebben dus wel degelijk een huwelijk met elkaar.

Maar als het woord 'klant' valt dan denken de meeste mensen direct aan de zakelijke relaties van een bedrijf. Mensen, bedrijven en instellingen die uw producten of diensten afnemen. Maar in de wereld van klantgerichtheid komen twee soorten klanten voor: de interne en de externe klanten.
Iedere medewerker is in feite een interne klant. Samen met collega's van andere afdelingen vormen zij de interne klantenteams. Daarom is het zo belangrijk dat de linkerhand weet wat de rechter doet en omgekeerd. Dat geldt met name voor de verkoopafdelingen binnen- en buitendienst, maar eveneens voor de financiële afdeling, het secretariaat, de marketing, de productie, de serviceafdeling, enzovoort.

Het waarmaken van afspraken
Als eenmaal een afspraak met een externe klant is gemaakt dan zullen de interne teams ervoor moeten zorgen dat die afspraken waargemaakt worden. Misverstanden, tegenwerking, eigen belang en al dit soort zaken zijn daarbij uit den boze.

Klantgericht handelen vereist daarom een nauwe samenwerking tussen meerdere collega's. Daarbij is het van essentieel belang dat begrip voor ieders werkwijze wordt opgebracht en rekening wordt gehouden met de mogelijkheden die ieder persoonlijk of in afdelingsverband tot zijn beschikking heeft.


Interne communicatie
Interne communicatie is eveneens een vorm van verkoop. De juiste informatie geven aan de juiste personen op de juiste momenten. Richtlijnen dienen bij een ieder bekend te zijn, zodat geen onmogelijke zaken aan de buitenwereld worden 'verkocht'. En dat alles in de ruimste zin des woord.

Als iedere medewerker van het bedrijf, in welke functie dan ook, van het klantgericht handelen zijn of haar werkwijze heeft gemaakt, dan betekent dat ook dat denkwijze, gedrag en houding tegenover de externe klant eveneens geldt voor alle contacten met interne klanten. Van hoog tot laag. Van links naar rechts. Van voor naar achter. Iedere functie binnen een bedrijf is van uitermate belang. Het is een schakel in de bekende ketting. En die ketting moet gesmeerd lopen.


Wat doet uw bedrijf aan 'interne klantgerichtheid'?
Loyaliteit, inzet van de medewerkers en het besef dat klanten niet alleen omzet brengen maar daarmee ook het salaris betalen van iedere medewerker is een voorwaarde om succesvol te zijn in relatiebeheer.


Aftersales is pas compleet als de interne klantenteams dit gedachtegoed uitdragen en dienovereenkomstig handelen. Want 'als we buiten willen winnen, dan zullen we binnen moeten beginnen'. Duurzaamheid binnen sales is van alle tijden.

Herman Meijer

Herman  Meijer
Herman Meijer heeft ruim veertig jaar ervaring in Sales en Management. Hij is bedrijfsadviseur, interim-manager, trainer/coach, presentator, verzorgt bedrijfspresentaties, workshops en congressen. Tevens schrijft hij columns, artikelen en boeken.
Alle artikelen van deze auteur
Meer artikelen over: Sales Management, Relatiemanagement
De auteur wil graag weten
hoe u dit artikel waardeert:









10
 
Waardering   8,6
(16 stemmen)
Reacties

Er zijn nog geen reacties geplaatst. Wilt u als eerste reageren?
 
Reageren

Let op
Uw naam en eventueel uw website worden getoond boven uw reactie.
Vul uw emailadres in als u op de hoogte gehouden wilt worden over reacties op dit artikel.

Uw naam
Uw emailadres  optioneel
Uw website optioneel
Persoonlijke Sales Ontwikkeling


Abonneer
Onze auteurs
Jan-Willem  Seip

Jan-Willem Seip

Jan-Willem Seip (1968) is oefenmeester in klantcontact. Zijn motto is “Verkopen is mensenwerk”.. meer..

Rene  Knecht

Rene Knecht

Sinds 1999 ben ik continu op zoek gegaan naar betere manieren om mijn eigen diensten te verkopen. .. meer..

Natasja   Hoogenboom

Natasja Hoogenboom

De missie van Natasja Hoogenboom is kristalhelder: bedrijven helpen succesvoller te worden in hun .. meer..

Michel  Hoetmer

Michel Hoetmer

Michel Hoetmer helpt met zijn verkooptrainingen en publicaties bedrijven meer winstgevende omzet t.. meer..

Harro  Willemsen

Harro Willemsen

Harro Willemsen is commercieel trainer, publicist en partner van 3to1. "Mijn missie is simpel: Ik .. meer..

Richard van Houten

Richard van Houten

Richard van Houten was 15 jaar eigenaar/MD van Bron & Partners Sales- en Communicatieopleidingen.
Nu geeft hij met zijn bedrijf Blue Tree Consultancy BV advies op gebied van organisatiestrategie, .. meer..

Marianne van de Water

Marianne van de Water

Expert koude acquisitie | Trainen, schrijven en vertellen over succesvol bellen | Iedereen met een.. meer..

Toine  Simons

Toine Simons

Toine Simons is Consultative Selling specialist en oprichter van trainingsbureau Beerschot & Simon.. meer..

Jorg  Hartog

Jorg Hartog

Hoe bouw je een new business machine waarmee je iedere maand een constante flow van afspraken en n.. meer..

Jos  Burgers

Jos Burgers

Jos Burgers is veelgevraagd spreker en auteur van bestsellers zoals ‘Klanten zijn eigenlijk net .. meer..

André  Hagelen

André Hagelen

André Hagelen is ondernemer en heeft meerdere bedrijven opgericht in marketing en sales. Zijn spe.. meer..