Emotioneel tijdens onderhandeling?

Tips & Advies Verkoop
Uit Tips & Advies Verkoop

Er wordt vaak geadviseerd om tijdens onderhandelingen uw emoties niet te tonen. Hoe zit dat nou echt? Onderzoek wijst het uit!

Emotioneel tijdens onderhandeling?

Stel, u bent met uw klant in onderhandeling over een belangrijke prijsafspraak. U bent al een heel eind, maar het definitieve bedrag moet nog worden afgesproken. Welke houding kunt u dan het beste aannemen om de onderhandeling zo goed mogelijk te laten verlopen?

Een test
Universiteit Leiden deed een onderzoek waarbij de deelnemers moesten onderhandelen over een aantal fiches dat verdeeld kon worden. Deze fiches konden, net als in een casino, na het onderzoek ingewisseld worden voor geld. Tijdens de onderhandeling kon men laten merken of men blij, boos of teleurgesteld was.

Het resultaat
Het belangrijkste leerpunt uit het onderzoek is dat als de onderhandeling voor de een niet zo belangrijk is, deze er ook niet van wakker ligt als de ander boos of teleurgesteld reageert. Is de onderhandeling wél belangrijk, dan worden die emoties wél belangrijk gevonden.
Let op. Als u als leverancier voor de klant niet zo belangrijk bent, dan wordt uw 'boosheid' of 'ongenoegen' door de klant dus niet erg serieus genomen.
Tip. Als de onderhandeling voor de klant wél belangrijk is, kan het uiten van boosheid of irritatie de klant juist aanzetten eerder op uw voorstel in te gaan.

Conclusie
U hoeft uw emoties dus niet per se te verbergen; het is een belangrijk onderdeel van de communicatie. U moet echter wel weten wanneer u wat doet. Daarom de twee belangrijkste zaken nog eens kort samengevat:

  • Bent u belangrijk voor de klant? Dan is het juist slim om uw emoties te tonen. Reageer dus teleurgesteld als hij u een laag tegenbod doet.
  • Bent u niet zo belangrijk voor de klant? Accepteer dan een tegenvoorstel of wijs het met een glimlach af.

Tip
Denkt u dat het niet zo nauw komt en dat de onderhandelingen altijd heel vlot verlopen? Ga dan eens kritisch bij uzelf na of de onderhandelingen wérkelijk zo vlot verlopen of dat u eigenlijk al een aantal malen bedrogen bent uitgekomen …
Als u niet belangrijk bent voor de klant, kunt u een slecht tegenbod het best afwijzen met een glimlach. Anders mag u ook uw ongenoegen uiten.

Uit Tips & Advies Verkoop
Vraag een abonnement aan

Tips & Advies Verkoop

Tips & Advies Verkoop
Dit artikel komt uit een adviesbrief van uitgeverij Indicator.
Alle artikelen van deze auteur
Meer artikelen over: Onderhandelen
De auteur wil graag weten
hoe u dit artikel waardeert:









10
 
Waardering   7,8
(12 stemmen)
Reacties

Er zijn nog geen reacties geplaatst. Wilt u als eerste reageren?
 
Reageren

Let op
Uw naam en eventueel uw website worden getoond boven uw reactie.
Vul uw emailadres in als u op de hoogte gehouden wilt worden over reacties op dit artikel.

Uw naam
Uw emailadres  optioneel
Uw website optioneel
Persoonlijke Sales Ontwikkeling


Abonneer
Onze auteurs
Jan-Willem  Seip

Jan-Willem Seip

Jan-Willem Seip (1968) is oefenmeester in klantcontact. Zijn motto is “Verkopen is mensenwerk”.. meer..

Rene  Knecht

Rene Knecht

Sinds 1999 ben ik continu op zoek gegaan naar betere manieren om mijn eigen diensten te verkopen. .. meer..

Natasja   Hoogenboom

Natasja Hoogenboom

De missie van Natasja Hoogenboom is kristalhelder: bedrijven helpen succesvoller te worden in hun .. meer..

Michel  Hoetmer

Michel Hoetmer

Michel Hoetmer helpt met zijn verkooptrainingen en publicaties bedrijven meer winstgevende omzet t.. meer..

Harro  Willemsen

Harro Willemsen

Harro Willemsen is commercieel trainer, publicist en partner van 3to1. "Mijn missie is simpel: Ik .. meer..

Richard van Houten

Richard van Houten

Richard van Houten was 15 jaar eigenaar/MD van Bron & Partners Sales- en Communicatieopleidingen.
Nu geeft hij met zijn bedrijf Blue Tree Consultancy BV advies op gebied van organisatiestrategie, .. meer..

Marianne van de Water

Marianne van de Water

Expert koude acquisitie | Trainen, schrijven en vertellen over succesvol bellen | Iedereen met een.. meer..

Toine  Simons

Toine Simons

Toine Simons is Consultative Selling specialist en oprichter van trainingsbureau Beerschot & Simon.. meer..

Jorg  Hartog

Jorg Hartog

Hoe bouw je een new business machine waarmee je iedere maand een constante flow van afspraken en n.. meer..

Jos  Burgers

Jos Burgers

Jos Burgers is veelgevraagd spreker en auteur van bestsellers zoals ‘Klanten zijn eigenlijk net .. meer..

André  Hagelen

André Hagelen

André Hagelen is ondernemer en heeft meerdere bedrijven opgericht in marketing en sales. Zijn spe.. meer..