Beïnvloed uw eerste indruk
Tip 1: Ook op het parkeerterrein gaat het er netjes aan toe
Realiseer u dat u, zodra u het parkeerterrein van uw klant op rijdt, al visueel wordt beoordeeld. Hoe u daar aankomt kan het oordeel van de klant, die u vanaf drie hoog door de luxaflex observeert, al meteen richting geven of zelfs bepalen! Daarom:
1. Rijd in een schoongewassen auto (niet opvallend van kleur of te groot of te klein), die past bij de branche van uw klant.
2. Rijd beheerst en parkeer netjes op een daarvoor bestemde plek.
3. Pak uw spullen, stap rustig uit uw auto (ga uw haar niet uitgebreid modelleren in uw spiegelende autoruit) en loop zelfverzekerd en met een glimlach op uw gezicht naar de ingang.
|
Uw cijfer:
|
|
7,8 (5 stemmen)
|
Tip 2: Observeer en complimenteer (oprecht)
Hoera! Eindelijk heeft u een afspraak om aan tafel te schuiven bij een potentiële klant. Wees er vroeg bij om signalen op te vangen en de sfeer te proeven. Raak tijdens het wachten in de lobby in gesprek met de receptioniste en luister en kijk hoe medewerkers met elkaar omgaan. Zorg ook eerst voor een klik met uw gesprekspartner. Complimenteer hem met de locatie of de inrichting van het kantoor (mits oprecht gemeend) en zeg dat de telefoniste of receptioniste heel beleefd was. Wees positief, dat werkt vrijwel altijd.
|
Uw cijfer:
|
|
8,0 (2 stemmen)
|
Tip 3: Vergeet nooit: In nog geen seconde zegt de ander ‘ja’ of ‘nee’ tegen u
We hebben allemaal onbewust en razendsnel onze mening klaar over iemand anders, gebaseerd op diens kledingkeuze, postuur, huidskleur, taalgebruik en mimiek. Dat is typisch menselijk, iedereen heeft een black box waarin we onbewust en in 0,25 seconde (!) een nieuwkomer in de ‘in-groep’ of ‘uit-groep’ plaatsen. We vragen ons onbewust af of de nieuwkomer past bij ‘ons soort mensen’. In de overige 0,75 seconde wordt het contact bevestigd en versterkt, en bepaalt de ander of hij met u verder wil.
Vergeet dit niet als u op het punt staat een nieuwe klant te ontmoeten - u hier bewust van zijn is het halve werk.
|
Uw cijfer:
|
|
7,8 (4 stemmen)
|
Tip 4: Het gebeurt in de eerste 1,5e minuut
Onze eerste indruk wordt niet alleen beïnvloed door iemands algehele verschijning, maar ook door zeer specifieke uiterlijke kenmerken:
- Mensen met een bril worden ingeschat als intelligenter en saaier dan mensen zonder bril.
- Mensen met dunne lippen worden gewetensvol gevonden.
- Mannen met een breed gezicht en een terugtrekkende haargrens worden dominant gevonden.
- Vrouwen met veel lippenstift worden 'frivool' gevonden.
- Mensen met een rond gezicht, grote ogen en een klein neusje (de zogenaamde babyface) vinden we vaker zwak, lief en passief.
Troost u; als u achterstand voelt door uw ronde gezicht of uw bril, bewijs dan in de overige 89 seconden uw ware ‘ik’. In de eerste seconde wordt de eerste indruk gemaakt. Daarna krijgt u een herkansing van circa 1,5 minuut. U geeft de ander dan een hand (een droge 'stevige' hand), u spreekt uw eerste zelfverzekerde woorden uit, u kijkt de ander vriendelijk aan. Grote kans dat de ander denkt: ach, hij valt mee.
|
Uw cijfer:
|
|
8,2 (5 stemmen)
|
Tip 5: Bouw aan uw imago
Mensen met een babyface zullen minder kans maken op een leidinggevende positie in een bedrijf, want ze zien er niet uit alsof ze leiding kunnen geven. Ook zullen ze door de meeste mensen in hun omgeving worden behandeld als lieve, zachtaardige mensen. Ze roepen bij anderen gevoelens van zorgzaamheid op. En als je altijd op een bepaalde manier wordt behandeld, ga je je daar op den duur naar gedragen.
Zorg ervoor dat het niet zo ver komt, behalve als u dat beeld fijn vindt natuurlijk. Als u een ander beeld wilt uitstralen dan dat u heeft, dan kunt u ook te rade gaan bij experts zoals een imagodeskundige of een kleurstylist. Ooit vertelde een kleurstyliste me dat de bril die ik in 2008 droeg nogal markant was en de aandacht wegtrok van mezelf. Ze adviseerde me een montuurloze bril. Ook het gebruik van andere kleuren in mijn kleding zou ervoor gaan zorgen dat mijn gezicht meer ging spreken. Als u niet lang van postuur bent en u wilt langer ogen, dan dragen verticale streepjes op uw overhemd daar eerder aan bij, dan horizontale. En zo zijn er veel meer handige weetjes en bruikbare tips om bepaalde kenmerken van u juist te benadrukken of juist te reduceren. Praat hier over met deskundigen, want als volgende tip ‘u cosmetisch laten verbouwen’ vind ik te ver gaan ;)
|
Uw cijfer:
|
|
7,2 (5 stemmen)
|
|
Jan-Willem Seip
Jan-Willem Seip (1968) is oefenmeester in klantcontact. Zijn motto is “Verkopen is mensenwerk”. Dit laat hij verkopers ook ervaren: met aanstekelijk enthousiasme een écht contact en chemie bij een ander laten ontstaan.
|
Alle artikelen van deze auteur